Приватизація 2016-2017: захист капіталу має велике майбутнє

Приватизація 2016-2017: захист капіталу має велике майбутнє

Розгортаючи процес масштабної приватизації 2016-2017, не можна далі жити без ризик-менеджменту, а чиновникам і учасникам ринку треба не стільки орієнтуватися на кон'юнктуру ринку, скільки дивитися на свій національний кадровий потенціал. За великим рахунком, не так страшні виробничі та управлінські помилки дирекції підприємства, що приватизується, набагато страшніше, коли ми стикаємося з корупцією і нахабним шахрайством топ-менеджерів держпідприємств.

Це величезна проблема, яка підриває довіру до всього українського ринку. А у нас таких негативних прикладів просто безліч. Це конкретно підриває довіру і зовнішніх інвесторів, і наших національних. І всякий раз, коли останнім часом зустрічаюся з підприємцями, всі говорять про шахрайство в держсекторі, всі говорять про корупційні « схематозах » ;. Так, від професійних помилок і прорахунків ніхто не застрахований, відзначають бізнесмени, але коли у тебе мало не у відкриту крадуть гроші – це зовсім інше.

Хочеться вірити, що в цей період в ході масштабної приватизації у нас нічого не вкрадуть. Однак, зараз це загроза? Так, загроза і для Фонду держмайна України, і для потенційних інвесторів. І це все неминуче доведеться вирішувати Кабміну Володимира Гройсмана. І уникнути цього надзвичайно важко, тому що зробити нічого попереджувального начебто не можна. Згадайте, які були арешти, судові рішення і гучні скандали до початку проведення конкурсу з продажу Одеського припортового заводу. І як наслідок – інвестори відмовилися брати участь в цьому конкурсі на умовах Фонду держмайна.

Взагалі, захист капіталу має велике майбутнє. Цьому напрямку діяльності фахівці сайту « PRIVATIZATION.IN.UA » незмінно приділяють підвищену увагу, виконуючи комплекс послуг в інтересах своїх замовників. До речі, зараз акції українських емітентів, які пройшли лістинг, торгуються з дисконтом відсотків 20 – 25 по відношенню до інших країн з ринками, що розвиваються. За рахунок чого такий дисконт? Звичайно, враховуються військово-політичні ризики і значний відтік капіталу з України. І ми повинні покрити цей дисконт. Тому прибутковість по блокуючим пакетам акцій, наприклад, ряду обленерго, які Фонд держмайна виставляє на продаж відповідно до Постанови №588 КМУ від 31.09.2016г., Цілком можуть бути 30% - 35% до кінця наступного 2017 року.

Такі дохідні вкладення, безумовно, привертають як внутрішніх, так і іноземних інвесторів. Аби нам вдалося зупинити потік негативних новин з України. Разом з тим, фахівці сайту « PRIVATIZATION.IN.UA » прекрасно знають, що в ході другої хвилі приватизації послуги і роботи стали набагато складніше, замовник став набагато вимогливішими. Тому основний наш пріоритет – це висока кваліфікація інвестиційних консультантів сайту. І ми дуже уважно дивимося, з ким нам доведеться працювати. Думаю, важливіше орієнтуватися не на кількість, а на якість.

Фактично ми повинні придумати механізми, як в нових умовах другої хвилі приватизації забезпечити не тільки захист капіталу, а й привабливу прибутковість. І це при тому, що контроль над значною частиною активів українських фінансово-промислових груп, створених ще в лихі 90-е, буде перехоплений їх головними конкурентами. Це швидше за все будуть таємні операції один проти одного. Вони відчувають свою силу, яка спирається на безроздільне фінансова могутність.

Оскільки центр світової економіки став переміщатися в Східну Азію на східне узбережжя Тихого океану, світові фінанси пересунулися теж туди. У той же час ці мільярдери працюють відразу на декількох світових ринках – в Америці, Європі, Азії і в інших регіонах, витягуючи надприбутки з тієї площадки, яка на даному етапі найбільш перспективна. У серпні та вересні цього року я двічі зустрічав в Києві делегації великих китайських інвесторів. Вони планують інвестувати не тільки в ряд наших фінансових установ, підприємств, а й у створення строкового ринку для хеджування ризиків та навчання наших фахівців практиці роботи з новими фінансовими інструментами.

Як з цієї ситуації нам, українцям, витягти великі вигоди? Як відомо, слабка гривня – це драйвер розвитку експортоорієнтованої економіки. Наприклад, довгі роки вся економіка Китаю була побудована на політиці низького курсу юаня. Також потрібно створити і нам в Україні привабливу інвестиційну середовище (особливо в період приватизації 2016-2017), а поки у нас немає сприятливого середовища для інвестицій і досить слабкий захист капіталу.

Олександр ГОНЧАРОВ,
Керівник проекту PRIVATIZATION.IN.UA,
Директор Інституту розвитку економіки України
arrow_back
UA
  • RU
close
visibility
share
close