Так, поспішати потрібно з приватизацією 2016 – 2017

Так, поспішати потрібно з приватизацією 2016 – 2017

     Економічних проблем вистачає скрізь, як у нас в Україні, так і в країнах Євросоюзу, Східної Азії і навіть у США. До того ж, як ми знаємо, у фінансових ринків - коротка пам'ять. Особливо зараз, в період тривалої кризи. Тому останнім часом дуже динамічне йде переміщення капіталу. І сьогодні багатьом ведучим експертам видається нинішня масштабна приватизація 2016-2017 в Україні досить своєчасною щодо найбільш ефективного її проведення.

     З ким би з іноземних інвесторів не доводилося говорити, усі незмінно відмічають той факт, що практично в усіх країнах різко скоротився інвестиційний горизонт. Тому досі актуальними залишаються на порядку денному саме риски ліквідності. І мало хто сьогодні, наприклад, з "портфельників" робить інвестиції з горизонтом, припустимо, два роки чи навіть рік. У реальності - це 3 - 4 місяці для великих інвесторів: усі вони вибирають якусь "тему", відпрацьовують її 2 - 4 місяці, а потім обов'язково переглядають проміжні результати.

     Чому так обережно діють? Тому що бачать дуже високі ризики і в американській, і в європейській економіках. І найголовніше питання для аналітиків, як в поточному часі ці риски співвідноситимуться один з одним?  Де, в якій з економік - в єврозоні або в США, раніше виникнуть ще серйозніші проблеми, і яка з економік виявиться під найбільш сильнішим ударом ринків або окремих негативних чинників? А які можуть з'явитися чинники? Наприклад, ФРС США в якийсь момент почне швидко викуповувати американські державні зобов’язання, тобто активно буде закачуватиметься грошова маса на ринки.

     Проте, за різними оцінками провідних експертів, це не йде на користь реальному сектору американської економіки. Як відмічають аналітики, ця ліквідність розходиться по нафтовому ринку, виходить на зовнішні ринки, але фактично не підтримує реальний сектор і відповідно не досягається мета по забезпеченню процесів відновлення стійкого економічного зростання. Тому в поточному 2016 року в США державний борг рекордними темпами наблизився до 20 трлн. доларів. І відповідно вже на початку наступного 2017 року можна чекати підвищення процентних ставок на ринку американського державного боргу.

     Що це означає для інвесторів? Передусім, почнеться відтік фінансових ресурсів з суверенних ринків, що розвиваються. В принципі, це давно відома стандартна схема: підвищення ставок в розвинених країнах завжди супроводжувалося витягуванням ліквідності з ринків, що розвиваються. І зараз ситуація у світі якісно дуже схожа на ту, що була наприкінці 2008 року. Нам потрібно зараз враховувати гіркий досвід минулих кризових періодів та максимально робити усе необхідне для залучення в процес приватизації як внутрішніх, так і зовнішніх стратегічних інвесторів. Тим паче, що в ці дні інвестори стали виявляти непідробну зацікавленість в придбанні ряду великих об'єктів в Україні.

     Так, в середу 23 листопада цього року в ефірі "5" телеканалу Голова Фонду державного майна України І.Білоус підкреслив, що аукціон з продажу українських гідроелектростанцій викликав справжню конкуренцію серед інвесторів, і, зокрема, відмітив: "Учора у нас відбувся гарний аукціон з продажу Миколаївської гідроелектростанції Мігейської. Фактично були рекордні показники - виставивши за 10 мільйонів гривень, змогли досягти ціни в 52,5 мільйонів гривень за цей об'єкт. Була велика конкуренція, 16 інвесторів боролися за нього. Завтра ми виставляємо ще одну станцію, а наступного тижня ще буде один такий конкурс". Тож, поспішати потрібно.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту http://privatization.in.ua/,

Директор Інституту розвитку економіки України

arrow_back
UA
  • RU
close
visibility
share
close