Приватизація 2016-2017: потрібні засоби щодо балансування держбюджету

Приватизація 2016-2017: потрібні засоби щодо балансування держбюджету

     Все-таки у Фонді держмайна України і Міністерстві фінансів існують дві точки зору на поточні результати проведення масштабної приватизації 2016-2017. У ФДМ України, найімовірніше, будуть ідеї швидше виставити на конкурси або аукціони об'єкти держвласності, що підлягають роздержавленню, а Мінфіну потрібні кошти для балансування бюджету. І, звичайно, Кабміну В.Гройсмана важко поєднувати два напрями: стимулювання економіки і утримання збалансованого державного бюджету на 2017 рік.

     Тут експерти бачать істотні ризики. Плюс для інвесторів і фінансової влади наростають проблеми високої інфляції і непрогнозованої поведінки курсу гривні. Тому для Уряду головне завдання в наступному 2017 року - це утримувати інфляцію на такому рівні, щоб вона не була двозначною, якою вона є останні три роки. Безумовно, інфляція вийшла на такий високий рівень і так довго там утримується, передусім, за рахунок рекордного знецінення гривні.

     Вважаю, в цьому якраз і був істотний прорахунок керівництва Національного банку України, коли можна було все ж таки не допустити такого хаотичного падіння національної валюти. Правда, в останні місяці поточного 2016 року коментарі представників НБУ в частині можливого чергового витка девальвації гривни стали носити досить жорсткий характер, тобто керівництво Нацбанку говорить про те, що за певних умов монетарна політика може й зовсім посилитися. Особливо, якщо формуватимуться негативні чинники для послаблення нацвалюти.

     Також у бесідах з інвесторами та фахівцями Фонду держмайна, все частіше став відзначатися цей тривожний ефект перенесення слабкості гривні в інфляційний показник (і він досі, на жаль, залишається сильним). Отже, за оцінками українських і іноземних аналітиків, Національний банк України відновить тренд пониження облікової ставки тільки за умови, коли гривня стабілізується і ще краще - якщо почне зміцнюватися на валютному ринку. До речі, 28 жовтня поточного року НБУ вже знизив облікову ставку до 14% річних.

     Як тільки ситуація на українському фондовому ринку стабілізується, також є надія, що почнеться приплив капіталів, що сприятливо відіб'ється на проведенні подальшого процесу роздержавлення і, зокрема, активного продажу великих пакетів акцій, що належать державі. Таким чином, свою порцію позитиву зможе отримати український ринок цінних паперів, що знаходиться досі в тривалому застої. Саме при такому сценарії розвитку подій можна з упевненістю говорити про вже тривалу фазу активності інвесторів з довгим грошовим ресурсом і, відповідно, чекати більш-менш серйозного зміцнення гривні (хоч би з горизонтом в декілька місяців).

     Далі можна чекати від Національного банку наступного рішучого кроку по пониженню своєї облікової ставки. Але, гадаю, цього ми ще не побачимо до кінця першого кварталу 2017 року. Якщо за цей період ФДМ активізує проведення конкурсів та аукціонів з об'єктами приватизації, а також продаж цілісних майнових комплексів і пакетів акцій, що є власністю держави, то немає сумнівів, що керівництво НБУ відновить тренд на пониження облікової ставки і стимулювання кредитування підприємств реального сектора економіки. І, звичайно ж, тоді з'являться грошові кошти для балансування державного бюджету - 2017.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту http://privatization.in.ua/,

Директор Інституту розвитку економіки України

 

arrow_back
UA
  • RU
close
visibility
share
close