Приватизація 2016-2017: були і залишаються сильні вороги?

Приватизація 2016-2017: були і залишаються сильні вороги?

В нашій правлячій верхівці проти приватизації завжди виступали сильні опоненти. І нинішній етап її масштабного проведення в 2016 – 2017 роках – не виняток. Але я б зараз так сильно не напирав на цей фактор. Скоро багато що може змінитися на краще. До того ж стан світових фінансових ринків досить складне і не вселяє оптимізму в інвесторів, які постійно шукають, де б заробити. І в цей момент Україна може стати досить привабливою.

У той же час, якщо Фонд держмайна України зібрався максимальну кількість об'єктів виставити на продаж, щоб виручити якнайбільше грошей, то навряд чи йому вдасться здійснити такий план. І справа тут не в поспіху. Повинна бути принципова політика Кабміну Володимира Гройсмана. Головне - відповісти на ключове питання, для чого уряд проводить масштабну приватизацію 2016 – 2017?

Наприклад, експерти та інвестиційні консультанти сайту « PRIVATIZATION.IN.UA » переконані, що зараз прийшов час для того, щоб побудувати справжню приватну ринкову економіку. І не для того виставляються на конкурси різні об'єкти приватизації, щоб тільки їх продати. І не для того, щоб заткнути « діри » в бюджеті або тимчасово вирішити кілька соціальних проблем. Ні, для цього приватизацію не слід проводити. На нашу експертної думки, вона необхідна для того, щоб створити міцний фундамент для ефективної ринкової економіки з переважанням приватної власності.

Але як на практиці все це зробити? Компетенції і політичної волі вистачить? Адже, як відомо, у цього процесу чимало могутніх ворогів. Багатьох з них я особисто знаю, так як з 1994 року керував приватизацією більше 300 держпідприємств, включаючи Маріупольські металургійні комбінати « Азовсталь » і « Їм. Ілліча » ;. У зв'язку з цим, якщо б ще рік тому хтось із великих чиновників мені сказав, що з'явиться таке Постанова №588 Кабінету Міністрів, я б ні за що не повірив. Адже ті, хто ще вчора був затятим прихильником зміцнення державних підприємств і компаній, сьогодні несподівано виступив за їх роздержавлення. В результаті з'явився такий амбітний план масштабної приватизації на 2016 – 2017 року.

Правда, з'явилися у владних кабінетах і інші контраргументи. Мовляв, навіщо продавати об'єкти приватизації, коли на ринку такі низькі ціни на активи, криза ще нікуди не пішов. Може бути, почекати до тих часів, коли на ринку почнуться висхідні тренди? Але і опонентів цих голосів можна зрозуміти. Ми і так занадто затягнули проведення структурних економічних реформ. Далі чекати кращих часів просто смерті подібно. Настала пора поспішати всім нам, треба встигнути, поки є воля Президента, Кабміну і Верховної Ради.

Вже потім можна буде виправити окремі помилки і прорахунки в процесі приватизації 2016 – 2017, коли масштабний план буде повністю виконаний. Але якщо зараз упустимо момент, то в перспективі економіка України набагато більше втратить. І я б не надавав великого значення розмірами надходжень від приватизації в структурі держбюджету на 2017 рік. Важливіше зруйнувати монопольно-олігархічну модель і побудувати по-справжньому ринкову конкурентну економіку України, змінюючи інститути і правила гри. Щоб була надія на виконання законів і верховенство права, а не продовжували диктувати свої умови сила і міць фінансово-промислових груп.

Ось чому в експертному співтоваристві сьогодні досить багато прихильників того, що в ході приватизації 2016 – 2017 не так гроші важливі, скільки результати економічних перетворень в країні. Щоб з'явилися у нас дійсно стратегічні інвестори з довгими грошима, які розглядають виробничі плани на довгострокову перспективу. І тут також важливо не спізнитися. Адже свої масштабні програми приватизації готують в Китаї, Індії, багатьох інших країнах, а значить, конкуренція за інвесторів тільки зростає.

Отже, ми дуже затрималися в рецесії, нам, як повітря, необхідний економічний підйом. І приватизація могла б дати економіці країни потужний поштовх до нових інвестиційними грошима і новими інвестиційними ідеями. Думаю, в цьому процесі у нас ворогів немає.

Олександр ГОНЧАРОВ,
Керівник проекту PRIVATIZATION.IN.UA,
Директор Інституту розвитку економіки України
arrow_back
UA
  • RU
close
visibility
share
close