Чому реприватизація «Укртелекому» нашкодить інтересам держави – дослідження

Чому реприватизація «Укртелекому» нашкодить інтересам держави – дослідження

В разі повторного продажу підприємства, держава в кращому випадку отримає за нього в 3-4 рази менше коштів, ніж під час приватизації 2011 року. В гіршому – покупців взагалі не знайдеться й Укртелеком залишиться на балансі держави – як і половина інших компаній, що їх було раніше  націоналізовано з метою перепродажу, говориться в  матеріалах дослідження, яке опубліковане на ресурсі «Главком».

В дослідженні наводиться статистика: з 375 об’єктів, котрі було повернуто державою у її власність, повторно знайшли господарів лише 204.  У решті випадків гроші було повернути покупцям, а об’єкти продовжують «висіти» на балансі держави й щодня втрачають свою ціну. Отже, економічний сенс такої процедури є шкідливим для інтересів держави.

Серед пакетів акцій об’єктів, щодо яких триває робота ФДМУ з повернення у державну власність, опинився й «Укртелеком». Намагання повернути підприємство до держвласності відбуваються з 2017 року – ФДМУ прагне через суд розірвати договір купівлі-продажу 92,79% акцій цього підприємства, нагадується в матеріалах.
В дослідженні наводиться обгрунтування щодо недоцільності  повернення «Укртелекома» в держвласність.

Зокрема, відмічається, що – у разі повернення «Укртелеком» у власність держави, з держбюджету буде необхідно повернути теперішньому власнику як мінімум 10.575 млрд гривень – саме стільки за курсом 8 гривень за долар сплатив за «Укртелеком» покупець, компанія  «ЕСУ», у 2011 році. Таким чином усі планові надходження від Великої Приватизації у 2020-му році будуть практично знівельовані необхідність повернення зазначеної суми.

Також у дослідженні акцентується увага, що експерти телекомунікаційної галузі вважають безпідставними думки про те, що «Укртелеком» можна знову продати за ті ж гроші. «Кон’юнктура цього ринку за останні 10 років дуже змінилася. Навіть мобільні оператори падають в ціні»,- відмічається в матеріалі.

Нарешті, крім економічних втрат, держава через повторну приватизацію «Укртелекому» понесе і втрати репутаційні:  Верховний Суд не поставив крапку у справі і втретє відправив її на розгляд до першої інстанції. За процесом уважно слідкують потенційні інвестори в Україну, для яких відсутність правової визначеності стає ключовим бар’єром для вкладання коштів. Вони навряд інвестуватимуть, знаючи, що в Україні дотепер немає зрозумілих «правил гри», а суд не може оперативно і фахово розібратися в суперечці, підкреслюють автори дослідження.

На переконання авторів дослідження, «Укртелеком» потребує масштабного технологічноuj оновлення, на яке у держави немає коштів. У підсумку, без ефективного управління та інвестицій в розвиток, компанія знову стане збитковою і в кращому разі її буде продано у 3-4 рази дешевше, а в гіршому — перетвориться на ще одну з де-факто мертвих державних компаній без майбутнього.